June 24, 2024
Winning List of Candidates of Telangana Election 2023

Winning List of Candidates of Telangana Election 2023

List of Candidates

The Telangana Legislative Assembly election List of Candidates 2023, which is going to held on November 30, 2023, to elect members of the Telangana Legislative Assembly. A total of 5,648 candidates has filed the nominations from various parts of the state. And out of which 3,948 Nominations were accepted and 969 nominations were rejected by the election commission. Later on 731 Candidates has withdrawn their names from the nominations and the final list of 2,290 candidates were fielded from various constituencies all over Telangana.

This time the competition seems to be tough as Bharat Rashtra Samithi (BRS) lead by Chief Minister K. Chandrashekhar Rao expecting its 3rd victory on a Hat-trick spree whereas Indian National Congress (INC) lead by A. Revanth Reddy and Bhartiya Janatha Party (BJP) lead by Union Minister G. Kishan Reddy and All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen lead by Hyderabad MP. Asaduddin Owaisi are trying their best to reach out to maximum number of voters in the state.

Everyone is campaigning at their best to reach out to voters and even the people of Telangana seems to be enjoying this season as we see many Star Campaigners from various political parties are joining with candidates in their campaigns.

To name a few from BJP we have UP CM Yogi Adithyanath, Hon’ble PM of India Sri Narendra Modi, Rajnath Singh, Nitin Gadkari, Piyush Goyal, Nirmala Sitharaman, Smriti Irani, Parshottam Rupala, Arjun Munda, Bhupendra Yadav, and Niranjan Jyothy, along with BJP national chief JP Nadda.

Star Campaigners from Congress like Rahul Gandhi, Priyanka Gandhi, Imran Pratapgarhi, Sachin Pilot, D.K. Shiva Kumar, Salman Khurshid, Kanhaiya Kumar, AICC President Mallikarjun Kharge etc.

 

Below is the list of candidates who are contenting for the Elections from 119 constituencies all over Telangana.

Sirpur
Name of Candidate Party Votes Status
Raavi Sriniwas INC
Koneru Konappa BRS
Dr, Palvai Harish Babu BJP
Sirpur
1
Raavi Sriniwas
INC
2
Koneru Konappa
BRS
3
Dr, Palvai Harish Babu
BJP

 

Chennur
Name of Candidate Party Votes Status
Gaddam Vivekanand INC 87541 Won
Balka Suman BRS
Durgam Ashok BJP
Chennur
1
Gaddam Vivekanand
INC
87541
Won
2
Balka Suman
BRS
3
Durgam Ashok
BJP

Bellampalli
Name of Candidate Party Votes Status
Gaddam Vinod INC 82217 Won
Durgam Chinnaiah BRS
Amurajula Sridevi BJP
Bellampalli
1
Gaddam Vinod
INC
82217
Won
2
Durgam Chinnaiah
BRS
3
Amurajula Sridevi
BJP
Mancherial
Name of Candidate Party Votes Status
Kokkirala Premsagar Rao INC
Nadipelli Diwakar Rao BRS
Verabelli Raghunath BJP
Mancherial
1
Kokkirala Premsagar Rao
INC
2
Nadipelli Diwakar Rao
BRS
3
Verabelli Raghunath
BJP
Asifabad
Name of Candidate Party Votes Status
Ajmera Shyam INC
Kova Laxmi BRS
Ajmeera Athmarao Naik BJP
Asifabad
1
Ajmera Shyam
INC
2
Kova Laxmi
BRS
3
Ajmeera Athmarao Naik
BJP
Khanapur
Name of Candidate Party Votes Status
Vedma Bhojju INC
Bhukya Johnson Rathod Naik BRS
Ramesh Rathod BJP
Khanapur
1
Vedma Bhojju
INC
2
Bhukya Johnson Rathod Naik
BRS
3
Ramesh Rathod
BJP
Adilabad
Name of Candidate Party Votes Status
Kandi Srinivasa Reddy INC
Jogu Ramanna BRS
Payal Shanker BJP
Adilabad
1
Kandi Srinivasa Reddy
INC
2
Jogu Ramanna
BRS
3
Payal Shanker
BJP
Boath
Name of Candidate Party Votes Status
Aade Gajender INC
Anil Jadhav BRS
Soyam Bapu Rao BJP
Boath
1
Aade Gajender
INC
2
Anil Jadhav
BRS
3
Soyam Bapu Rao
BJP
Nirmal
Name of Candidate Party Votes Status
Kuchadi Srihari Rao INC
Allola Indrakaran Reddy BRS
Alleti Maheshwar Reddy BJP
Nirmal
1
Kuchadi Srihari Rao
INC
2
Allola Indrakaran Reddy
BRS
3
Alleti Maheshwar Reddy
BJP
Mudhole
Name of Candidate Party Votes Status
Bhosle Narayan Rao Patil INC
Gaddigari Vittal Reddy BRS
Ram Rao Pawar BJP
Mudhole
1
Bhosle Narayan Rao Patil
INC
2
Gaddigari Vittal Reddy
BRS
3
Ram Rao Pawar
BJP
Armur
Name of Candidate Party Votes Status
Prodduturi Vinay Kumar Reddy INC
Ashannagari Jeevan Reddy BRS
Paidi Rakesh Reddy BJP
Armur
1
Prodduturi Vinay Kumar Reddy
INC
2
Ashannagari Jeevan Reddy
BRS
3
Paidi Rakesh Reddy
BJP
Bodhan
Name of Candidate Party Votes Status
P Sudarshan Reddy INC
Mohammed Shakil Aamir BRS
Mohan Reddy Vaddi BJP
Bodhan
1
P Sudarshan Reddy
INC
2
Mohammed Shakil Aamir
BRS
3
Mohan Reddy Vaddi
BJP
Jukkal
Name of Candidate Party Votes Status
Laxmi Kantha Rao Thota INC 64489 Won
Hanmanth Shinde BRS
T Aruna Tara BJP
Jukkal
1
Laxmi Kantha Rao Thota
INC
64489
Won
2
Hanmanth Shinde
BRS
3
T Aruna Tara
BJP
Banswada
Name of Candidate Party Votes Status
Eanugu Ravinder Reddy INC
Pocharam Srinivas Reddy Parige BRS
Laxmi Narayana Yendala BJP
Banswada
1
Eanugu Ravinder Reddy
INC
2
Pocharam Srinivas Reddy Parige
BRS
3
Laxmi Narayana Yendala
BJP
Yellareddy
Name of Candidate Party Votes Status
K Madan Mohan Rao INC
Surendar Jajala BRS
Banswada Subhash Reddy BJP
Yellareddy
1
K Madan Mohan Rao
INC
2
Surendar Jajala
BRS
3
Banswada Subhash Reddy
BJP
Kamareddy
Name of Candidate Party Votes Status
Anumula Revanth Reddy INC
K Chandrashekar Rao (KCR) BRS
Katipally Venkata Ramana Reddy BJP
Kamareddy
1
Anumula Revanth Reddy
INC
2
K Chandrashekar Rao (KCR)
BRS
3
Katipally Venkata Ramana Reddy
BJP
Nizamabad Urban
Name of Candidate Party Votes Status
Mohammed Ali Shabbir INC
Ganesh Bigala BRS
Dhanpal Suryanarayana BJP
Nizamabad Urban
1
Mohammed Ali Shabbir
INC
2
Ganesh Bigala
BRS
3
Dhanpal Suryanarayana
BJP
Nizamabad Rural
Name of Candidate Party Votes Status
Bhoopathi Reddy Rekulapally INC 78378 Won
Goverdhan Bajireddy BRS
Dinesh Kumar Kulachari BJP
Nizamabad Rural
1
Bhoopathi Reddy Rekulapally
INC
78378
Won
2
Goverdhan Bajireddy
BRS
3
Dinesh Kumar Kulachari
BJP
Balkonda
Name of Candidate Party Votes Status
Sunil Kumar Muthyala INC
Prashanth Reddy Vemula BRS
Annapurna Devi Aleti BJP
Balkonda
1
Sunil Kumar Muthyala
INC
2
Prashanth Reddy Vemula
BRS
3
Annapurna Devi Aleti
BJP
Koratla
Name of Candidate Party Votes Status
Narsinga Rao Juvvadi INC
Kalvakuntla Sanjay BRS
Arvind Dharmapuri BJP
Koratla
1
Narsinga Rao Juvvadi
INC
2
Kalvakuntla Sanjay
BRS
3
Arvind Dharmapuri
BJP
Jagtial
Name of Candidate Party Votes Status
T Jeevan Reddy INC
Dr M Sanjay Kumar BRS
Boga Shravani BJP
Jagtial
1
T Jeevan Reddy
INC
2
Dr M Sanjay Kumar
BRS
3
Boga Shravani
BJP
Dharmapuri
Name of Candidate Party Votes Status
Adluri Laxman Kumar INC
Koppula Eshwar BRS
Sogala Kumar BJP
Dharmapuri
1
Adluri Laxman Kumar
INC
2
Koppula Eshwar
BRS
3
Sogala Kumar
BJP
Ramagundam
Name of Candidate Party Votes Status
Makkan Singh Raj Thakur INC 92227 Won
Korukanti Chander Patel BRS
Kandula Sandhya Rani BJP
Ramagundam
1
Makkan Singh Raj Thakur
INC
92227
Won
2
Korukanti Chander Patel
BRS
3
Kandula Sandhya Rani
BJP
Manthani
Name of Candidate Party Votes Status
Duddilla Sridhar Babu INC
Putta Madhukar BRS
Chandrupatla Sunil Reddy BJP
Manthani
1
Duddilla Sridhar Babu
INC
2
Putta Madhukar
BRS
3
Chandrupatla Sunil Reddy
BJP
Peddapalle
Name of Candidate Party Votes Status
Chinthakunta Vijaya Ramana Rao INC
Dasari Manohar Reddy BRS
Pradeep Kumar Dugyala BJP
Peddapalle
1
Chinthakunta Vijaya Ramana Rao
INC
2
Dasari Manohar Reddy
BRS
3
Pradeep Kumar Dugyala
BJP
Karimnagar
Name of Candidate Party Votes Status
Purumalla Srinivas INC
Gangula Kamalakar BRS
Bandi Sanjay Kumar BJP
Karimnagar
1
Purumalla Srinivas
INC
2
Gangula Kamalakar
BRS
3
Bandi Sanjay Kumar
BJP
Choppadandi
Name of Candidate Party Votes Status
Medipally Sathyam INC
Ravi Shankar Sunke BRS
Bodiga Shobha Galanna BJP
Choppadandi
1
Medipally Sathyam
INC
2
Ravi Shankar Sunke
BRS
3
Bodiga Shobha Galanna
BJP
Vemulawada
Name of Candidate Party Votes Status
Aadi Srinivas INC
Chalimeda Lakshmi Narasimha Rao BRS
Chennamaneni Vikas Rao BJP
Vemulawada
1
Aadi Srinivas
INC
2
Chalimeda Lakshmi Narasimha Rao
BRS
3
Chennamaneni Vikas Rao
BJP
Sircilla
Name of Candidate Party Votes Status
KK Mahender Reddy INC
K Taraka Rama Rao (KTR) BRS
Rani Rudrama Reddy BJP
Sircilla
1
KK Mahender Reddy
INC
2
K Taraka Rama Rao (KTR)
BRS
3
Rani Rudrama Reddy
BJP
Manakondur
Name of Candidate Party Votes Status
Dr Kavvampally Satyanarayana INC
Erupula Balakishan Rasamayi BRS
Arepally Mohan BJP
Manakondur
1
Dr Kavvampally Satyanarayana
INC
2
Erupula Balakishan Rasamayi
BRS
3
Arepally Mohan
BJP
Huzurabad
Name of Candidate Party Votes Status
Vodithala Pranav INC
Kaushik Reddy Padi BRS
Eatala Rajender BJP
Huzurabad
1
Vodithala Pranav
INC
2
Kaushik Reddy Padi
BRS
3
Eatala Rajender
BJP
Husnabad
Name of Candidate Party Votes Status
Ponnam Prabhakar INC
Satish Kumar Vodithala BRS
Bomma Sriram Chakravarthy BJP
Husnabad
1
Ponnam Prabhakar
INC
2
Satish Kumar Vodithala
BRS
3
Bomma Sriram Chakravarthy
BJP
Siddipet
Name of Candidate Party Votes Status
Pujala Hari Krishna INC
Thanneeru Harish Rao BRS
Dudi Srikanth Reddy BJP
Siddipet
1
Pujala Hari Krishna
INC
2
Thanneeru Harish Rao
BRS
3
Dudi Srikanth Reddy
BJP
Medak
Name of Candidate Party Votes Status
Mynampally Rohith Rao INC
M Padma Devender Reddy BRS
Vijay Kumar Panja BJP
Medak
1
Mynampally Rohith Rao
INC
2
M Padma Devender Reddy
BRS
3
Vijay Kumar Panja
BJP
Narayankhed
Name of Candidate Party Votes Status
Patlolla Sanjeeva Reddy INC
Mahareddy Bhupal Reddy BRS
Jenawade Sangappa BJP
Narayankhed
1
Patlolla Sanjeeva Reddy
INC
2
Mahareddy Bhupal Reddy
BRS
3
Jenawade Sangappa
BJP
Andole
Name of Candidate Party Votes Status
C Damodar Rajanarsimha INC
Chanti Kranthi Kiran BRS
Babu Mohan Palli BJP
Andole
1
C Damodar Rajanarsimha
INC
2
Chanti Kranthi Kiran
BRS
3
Babu Mohan Palli
BJP
Narsapur
Name of Candidate Party Votes Status
Aavula Raji Reddy INC
Vakiti Sunitha Laxma Reddy BRS
Erragolla Murlidhar Yadav BJP
Narsapur
1
Aavula Raji Reddy
INC
2
Vakiti Sunitha Laxma Reddy
BRS
3
Erragolla Murlidhar Yadav
BJP
Zahirabad
Name of Candidate Party Votes Status
Agam Chandrasekhar INC
Koninty Manik Rao BRS
Ramchander Rajanarsimha Cilarapu BJP
Zahirabad
1
Agam Chandrasekhar
INC
2
Koninty Manik Rao
BRS
3
Ramchander Rajanarsimha Cilarapu
BJP
Sangareddy
Name of Candidate Party Votes Status
T Jayaprakash Reddy INC
Chinta Prabhakar BRS
Pulimamidi Raju BJP
Sangareddy
1
T Jayaprakash Reddy
INC
2
Chinta Prabhakar
BRS
3
Pulimamidi Raju
BJP
Patancheru
Name of Candidate Party Votes Status
Kata Srinivas Goud INC
Gudem Mahipal Reddy BRS
Nandeeshwar Goud Thouti BJP
Patancheru
1
Kata Srinivas Goud
INC
2
Gudem Mahipal Reddy
BRS
3
Nandeeshwar Goud Thouti
BJP
Dubbak
Name of Candidate Party Votes Status
Cheruku Srinivas Reddy INC
Kotta Prabhakar Reddy BRS
M Raghunandan Rao BJP
Dubbak
1
Cheruku Srinivas Reddy
INC
2
Kotta Prabhakar Reddy
BRS
3
M Raghunandan Rao
BJP
Gajwel
Name of Candidate Party Votes Status
Thoomkunta Narsa Reddy INC
K Chandrashekar Rao (KCR) BRS
Eatala Rajender BJP
Gajwel
1
Thoomkunta Narsa Reddy
INC
2
K Chandrashekar Rao (KCR)
BRS
3
Eatala Rajender
BJP
Medchal
Name of Candidate Party Votes Status
Thotakura Vajresh Yadav INC
Chamakura Malla Reddy BRS
Yenugu Sudarshan Reddy BJP
Medchal
1
Thotakura Vajresh Yadav
INC
2
Chamakura Malla Reddy
BRS
3
Yenugu Sudarshan Reddy
BJP
Malkajgiri
Name of Candidate Party Votes Status
Mynampally Hanumanth Rao INC
Marri Rajashekar Reddy BRS
N Ramchander Rao BJP
Malkajgiri
1
Mynampally Hanumanth Rao
INC
2
Marri Rajashekar Reddy
BRS
3
N Ramchander Rao
BJP
Quthbullapur
Name of Candidate Party Votes Status
Kolan Hanumanth Reddy INC
KP Vivekanand BRS
Kuna Srisailam Goud BJP
Quthbullapur
1
Kolan Hanumanth Reddy
INC
2
KP Vivekanand
BRS
3
Kuna Srisailam Goud
BJP
Kukatpally
Name of Candidate Party Votes Status
Bandi Ramesh INC
Madhavaram Krishna Rao BRS
Mummareddy Prem Kumar (Jana Sena Party) BJP
Kukatpally
1
Bandi Ramesh
INC
2
Madhavaram Krishna Rao
BRS
3
Mummareddy Prem Kumar (Jana Sena Party)
BJP
Uppal
Name of Candidate Party Votes Status
Parameshwar Reddy Mandumula INC
Bandari Lakshma Reddy BRS
NVSS Prabhakar BJP
Uppal
1
Parameshwar Reddy Mandumula
INC
2
Bandari Lakshma Reddy
BRS
3
NVSS Prabhakar
BJP
Ibrahimpatnam
Name of Candidate Party Votes Status
Malreddy Ranga Reddy INC
Manchireddy Kishan Reddy BRS
Nomula Dayanand Goud BJP
Ibrahimpatnam
1
Malreddy Ranga Reddy
INC
2
Manchireddy Kishan Reddy
BRS
3
Nomula Dayanand Goud
BJP
Lal Bahadur Nagar
Name of Candidate Party Votes Status
Madhu Yaskhi Goud INC
Devireddy Sudhir Reddy BRS
Sama Ranga Reddy BJP
Lal Bahadur Nagar
1
Madhu Yaskhi Goud
INC
2
Devireddy Sudhir Reddy
BRS
3
Sama Ranga Reddy
BJP
Maheshwaram
Name of Candidate Party Votes Status
K Laxma Reddy INC
Patlolla Sabitha Indra Reddy BRS
Andela Sriramulu Yadav BJP
Maheshwaram
1
K Laxma Reddy
INC
2
Patlolla Sabitha Indra Reddy
BRS
3
Andela Sriramulu Yadav
BJP
Rajendranagar
Name of Candidate Party Votes Status
Kasturi Narender INC
T Prakash Goud BRS
Thokala Srinivas Reddy BJP
Rajendranagar
1
Kasturi Narender
INC
2
T Prakash Goud
BRS
3
Thokala Srinivas Reddy
BJP
Serilingampally
Name of Candidate Party Votes Status
V Jagadeeswar Goud INC
Arekapudi Gandhi BRS
M Ravi Kumar Yadav BJP
Serilingampally
1
V Jagadeeswar Goud
INC
2
Arekapudi Gandhi
BRS
3
M Ravi Kumar Yadav
BJP
Chevella
Name of Candidate Party Votes Status
Beem Bharath Pamena INC
Kale Yadaiah BRS
KS Ratnam BJP
Chevella
1
Beem Bharath Pamena
INC
2
Kale Yadaiah
BRS
3
KS Ratnam
BJP
Pargi
Name of Candidate Party Votes Status
Tammannagari Ram Mohan Reddy INC
K Mahesh Reddy BRS
Maruthi Kiran Booneti BJP
Pargi
1
Tammannagari Ram Mohan Reddy
INC
2
K Mahesh Reddy
BRS
3
Maruthi Kiran Booneti
BJP
Vikarabad
Name of Candidate Party Votes Status
Gaddam Prasad Kumar INC
Dr Anand Methuku BRS
P Naveen Kumar BJP
1
Gaddam Prasad Kumar
INC
2
Dr Anand Methuku
BRS
3
P Naveen Kumar
BJP
Tandur
Name of Candidate Party Votes Status
B Manohar Reddy INC
Pilot Rohith Reddy BRS
Nemuri Shanker Goud (Jana Sena Party) BJP
Tandur
1
B Manohar Reddy
INC
2
Pilot Rohith Reddy
BRS
3
Nemuri Shanker Goud (Jana Sena Party)
BJP
Musheerabad
Name of Candidate Party Votes Status
Anjan Kumar Yadav INC
Muta Gopal BRS
Raju Poosa BJP
Musheerabad
1
Anjan Kumar Yadav
INC
2
Muta Gopal
BRS
3
Raju Poosa
BJP
Malakpet
Name of Candidate Party Votes Status
Shaik Akbar INC
T Ajeet Reddy BRS
Samreddy Surender Reddy BJP
Ahmed Bin Abdullah Balala AIMIM
Malakpet
1
Shaik Akbar
INC
2
T Ajeet Reddy
BRS
3
Samreddy Surender Reddy
BJP
4
Ahmed Bin Abdullah Balala
AIMIM
Amberpet
Name of Candidate Party Votes Status
Dr C Rohin Kumar Reddy INC
Kaleru Venkatesh BRS
Chenaboyana Krishna Yadav BJP
Amberpet
1
Dr C Rohin Kumar Reddy
INC
2
Kaleru Venkatesh
BRS
3
Chenaboyana Krishna Yadav
BJP
4
AIMIM
Khairatabad
Name of Candidate Party Votes Status
P Vijaya Reddy INC
Danam Nagender BRS
Chintala Rama Chandra Reddy BJP
Khairatabad
1
P Vijaya Reddy
INC
2
Danam Nagender
BRS
3
Chintala Rama Chandra Reddy
BJP
Jubilee Hills
Name of Candidate Party Votes Status
Mohammed Azharuddin INC
Maganti Gopinath BRS
Lankala Deepak Reddy BJP
Mohammed Rashed Farazuddin AIMIM
Jubilee Hills
1
Mohammed Azharuddin
INC
2
Maganti Gopinath
BRS
3
Lankala Deepak Reddy
BJP
4
Mohammed Rashed Farazuddin
AIMIM
Sanath Nagar
Name of Candidate Party Votes Status
Kota Neelima INC
Talasani Srinivas Yadav BRS
Marri Shashidhar Reddy BJP
Sanath Nagar
1
Kota Neelima
INC
2
Talasani Srinivas Yadav
BRS
3
Marri Shashidhar Reddy
BJP
Nampalli
Name of Candidate Party Votes Status
Mohammed Feroz Khan INC
Anand Kumar Goud BRS
Jakati Laxmi Rahul Chandra BJP
Majeed Hussain AIMIM
Nampalli
1
Mohammed Feroz Khan
INC
2
Anand Kumar Goud
BRS
3
Jakati Laxmi Rahul Chandra
BJP
4
Majeed Hussain
AIMIM
Karwan
Name of Candidate Party Votes Status
Osman Bin Mohammed Al Hajri INC
Aindala Krishna BRS
Amar Singh BJP
Kausar Mohiuddin AIMIM
Karwan
1
Osman Bin Mohammed Al Hajri
INC
2
Aindala Krishna
BRS
3
Amar Singh
BJP
4
Kausar Mohiuddin
AIMIM
Goshamahal
Name of Candidate Party Votes Status
Mogili Sunitha INC
Nand Kishore Vyas BRS
T Raja Singh BJP
Goshamahal
1
Mogili Sunitha
INC
2
Nand Kishore Vyas
BRS
3
T Raja Singh
BJP
Charminar
Name of Candidate Party Votes Status
Mohammed Mujeebullah Shareef INC
Mohammed Salauddin Lodhi BRS
Megha Rani Agarwal BJP
Mir Zulfeqar Ali AIMIM
Charminar
1
Mohammed Mujeebullah Shareef
INC
2
Mohammed Salauddin Lodhi
BRS
3
Megha Rani Agarwal
BJP
4
Mir Zulfeqar Ali
AIMIM
Chandrayangutta
Name of Candidate Party Votes Status
B Nagesh INC
Muppi Seetharam Reddy BRS
Kowdi Mahender BJP
Akbaruddin Owaisi AIMIM
Chandrayangutta
1
B Nagesh
INC
2
Muppi Seetharam Reddy
BRS
3
Kowdi Mahender
BJP
4
Akbaruddin Owaisi
AIMIM
Yakutpura
Name of Candidate Party Votes Status
K Ravi Raj INC
Sama Sunder Reddy BRS
N Veerender Babu Yadav BJP
Jaffer Hussain AIMIM
Yakutpura
1
K Ravi Raj
INC
2
Sama Sunder Reddy
BRS
3
N Veerender Babu Yadav
BJP
4
Jaffer Hussain
AIMIM
Bahadurpura
Name of Candidate Party Votes Status
Rajesh Kumar Pulipati INC
Mir Inayath Ali Baqri BRS
Y Naresh Kumar BJP
Bahadurpura
1
Rajesh Kumar Pulipati
INC
2
Mir Inayath Ali Baqri
BRS
3
Y Naresh Kumar
BJP
Secunderabad
Name of Candidate Party Votes Status
Adam Santhosh Kumar INC
T Padma Rao Goud BRS
Mekala Sarangapani BJP
Secunderabad
1
Adam Santhosh Kumar
INC
2
T Padma Rao Goud
BRS
3
Mekala Sarangapani
BJP
Secunderabad Cantt
Name of Candidate Party Votes Status
Venela Gaddar INC
Lasya Nanditha Sayanna BRS
Narayan Sriganesh BJP
Secunderabad Cantt
1
Venela Gaddar
INC
2
Lasya Nanditha Sayanna
BRS
3
Narayan Sriganesh
BJP
Kodangal
Name of Candidate Party Votes Status
Anumula Revanth Reddy INC
Patnam Narender Reddy BRS
Bantu Ramesh Kumar BJP
Kodangal
1
Anumula Revanth Reddy
INC
2
Patnam Narender Reddy
BRS
3
Bantu Ramesh Kumar
BJP
Narayanpet
Name of Candidate Party Votes Status
Chittem Parnika Reddy INC
S Rajender Reddy BRS
K Ratanga Pandu Reddy BJP
Narayanpet
1
Chittem Parnika Reddy
INC
2
S Rajender Reddy
BRS
3
K Ratanga Pandu Reddy
BJP
Mahbubnagar
Name of Candidate Party Votes Status
Yennam Srinivas Reddy INC
V Srinivas Goud BRS
AP Mithun Kumar Reddy BJP
Mahbubnagar
1
Yennam Srinivas Reddy
INC
2
V Srinivas Goud
BRS
3
AP Mithun Kumar Reddy
BJP
Jadcherla
Name of Candidate Party Votes Status
Anirudh Reddy Janampalli INC
Charlakola Laxma Reddy BRS
J Chitaranjan Das BJP
Jadcherla
1
Anirudh Reddy Janampalli
INC
2
Charlakola Laxma Reddy
BRS
3
J Chitaranjan Das
BJP
Devarkadra
Name of Candidate Party Votes Status
Gavinolla Madhusudan Reddy INC
Alla Venkateswar Reddy BRS
Konda Prashanth Reddy BJP
Devarkadra
1
Gavinolla Madhusudan Reddy
INC
2
Alla Venkateswar Reddy
BRS
3
Konda Prashanth Reddy
BJP
Makthal
Name of Candidate Party Votes Status
Vakiti Srihari INC
Chittem Ram Mohan Reddy BRS
Jalander Reddy Madi Reddy BJP
Makthal
1
Vakiti Srihari
INC
2
Chittem Ram Mohan Reddy
BRS
3
Jalander Reddy Madi Reddy
BJP
Wanaparthy
Name of Candidate Party Votes Status
Megha Reddy Tudi INC
Singireddy Niranjan Reddy BRS
Anugna Reddy Bujala BJP
Wanaparthy
1
Megha Reddy Tudi
INC
2
Singireddy Niranjan Reddy
BRS
3
Anugna Reddy Bujala
BJP
Gadwal
Name of Candidate Party Votes Status
Saritha Thirupataiah INC
Bandla Krishna Mohan Reddy BRS
Boya Shiva Reddy BJP
Gadwal
1
Saritha Thirupataiah
INC
2
Bandla Krishna Mohan Reddy
BRS
3
Boya Shiva Reddy
BJP
Alampur
Name of Candidate Party Votes Status
Dr SA Sampath Kumar INC
Vijayudu BRS
Rajagopal Perumallu BJP
Alampur
1
Dr SA Sampath Kumar
INC
2
Vijayudu
BRS
3
Rajagopal Perumallu
BJP
Nagarkurnool
Name of Candidate Party Votes Status
Dr Kuchkulla Rajesh Reddy INC
Marri Janardhan Reddy BRS
Vanga Laxman Goud (Jana Sena Party) BJP
Nagarkurnool
1
Dr Kuchkulla Rajesh Reddy
INC
2
Marri Janardhan Reddy
BRS
3
Vanga Laxman Goud (Jana Sena Party)
BJP
Achampet
Name of Candidate Party Votes Status
Chikkudu Vamshi Krishna INC
Guvvala Balaraju BRS
Devani Sathyanarayana Sathish Madiga BJP
Achampet
1
Chikkudu Vamshi Krishna
INC
2
Guvvala Balaraju
BRS
3
Devani Sathyanarayana Sathish Madiga
BJP
Kalwakurthy
Name of Candidate Party Votes Status
Narayan Reddy Kasireddy INC
Gurka Jaipal Yadav BRS
Thalloju Achari BJP
Kalwakurthy
1
Narayan Reddy Kasireddy
INC
2
Gurka Jaipal Yadav
BRS
3
Thalloju Achari
BJP
Shadnagar
Name of Candidate Party Votes Status
K Shankaraiah INC
Anjaiah Yadav Yelganamoni BRS
Ande Babaiah BJP
Shadnagar
1
K Shankaraiah
INC
2
Anjaiah Yadav Yelganamoni
BRS
3
Ande Babaiah
BJP
Kollapur
Name of Candidate Party Votes Status
Jupally Krishna Rao INC
Beeram Harshavardhan Reddy BRS
Aelleni Sudhakar Rao BJP
Kollapur
1
Jupally Krishna Rao
INC
2
Beeram Harshavardhan Reddy
BRS
3
Aelleni Sudhakar Rao
BJP
Devarakonda
Name of Candidate Party Votes Status
Balu Naik Nenavath INC
Ravindra Kumar Ramavath BRS
Kethavath Lalu Naik BJP
Devarakonda
1
Balu Naik Nenavath
INC
2
Ravindra Kumar Ramavath
BRS
3
Kethavath Lalu Naik
BJP
Nagarjuna Sagar
Name of Candidate Party Votes Status
Kunduru Jayaveer INC
Nomula Bhagath Kumar BRS
Kankanala Nivedita Reddy BJP
Nagarjuna Sagar
1
Kunduru Jayaveer
INC
2
Nomula Bhagath Kumar
BRS
3
Kankanala Nivedita Reddy
BJP
Miryalguda
Name of Candidate Party Votes Status
Bathula Laxma Reddy INC
Nallamothu Bhaskar Rao BRS
Sadineni Srinivasa Rao BJP
Miryalguda
1
Bathula Laxma Reddy
INC
2
Nallamothu Bhaskar Rao
BRS
3
Sadineni Srinivasa Rao
BJP
Huzurnagar
Name of Candidate Party Votes Status
Nalamada Uttam Kumar Reddy INC
Saidireddy Shanampudi BRS
Challa Srilatha Reddy BJP
Huzurnagar
1
Nalamada Uttam Kumar Reddy
INC
2
Saidireddy Shanampudi
BRS
3
Challa Srilatha Reddy
BJP
Kodad
Name of Candidate Party Votes Status
Nalamada Padmavathi Reddy INC
Bollam Mallaiah Yadav BRS
Mekala Satheesh Reddy (Jana Sena Party) BJP
Kodad
1
Nalamada Padmavathi Reddy
INC
2
Bollam Mallaiah Yadav
BRS
3
Mekala Satheesh Reddy (Jana Sena Party)
BJP
Suryapet
Name of Candidate Party Votes Status
Damodar Reddy Ramreddy INC
Guntakandla Jagadish Reddy BRS
Sankineni Venkateshwar Rao BJP
Suryapet
1
Damodar Reddy Ramreddy
INC
2
Guntakandla Jagadish Reddy
BRS
3
Sankineni Venkateshwar Rao
BJP
Nalgonda
Name of Candidate Party Votes Status
Komatireddy Venkat Reddy INC
Kancharla Bhupal Reddy BRS
Madagoni Srinivas Goud BJP
Nalgonda
1
Komatireddy Venkat Reddy
INC
2
Kancharla Bhupal Reddy
BRS
3
Kancharla Bhupal Reddy
BJP
Munugode
Name of Candidate Party Votes Status
Komatireddy Raj Gopal Reddy INC
Koosukuntla Prabhakar Reddy BRS
Chelamalla Krishna Reddy BJP
Munugode
1
Komatireddy Raj Gopal Reddy
INC
2
Koosukuntla Prabhakar Reddy
BRS
3
Chelamalla Krishna Reddy
BJP
Bhongir
Name of Candidate Party Votes Status
Kumbam Anil Kumar Reddy INC
Paila Shekar Reddy BRS
Gudur Narayana Reddy BJP
Bhongir
1
Kumbam Anil Kumar Reddy
INC
2
Paila Shekar Reddy
BRS
3
Gudur Narayana Reddy
BJP
Nakrekal
Name of Candidate Party Votes Status
Vemula Veeresham INC
Chirumarthy Lingaiah BRS
Nakirekanti Mogulaiah BJP
Nakrekal
1
Vemula Veeresham
INC
2
Chirumarthy Lingaiah
BRS
3
Nakirekanti Mogulaiah
BJP
Thungathurthy
Name of Candidate Party Votes Status
Mandula Samuel INC
Gadari Kishore Kumar BRS
Kadiyam Ramachandraiah BJP
Thungathurthy
1
Mandula Samuel
INC
2
Gadari Kishore Kumar
BRS
3
Kadiyam Ramachandraiah
BJP
Alair
Name of Candidate Party Votes Status
Ilaiah Beerla INC
Gongidi Sunitha BRS
Padala Srinivas BJP
Alair
1
Ilaiah Beerla
INC
2
Gongidi Sunitha
BRS
3
Padala Srinivas
BJP
Jangaon
Name of Candidate Party Votes Status
Kommuri Pratap Reddy INC
Palla Rajeshwar Reddy BRS
Arutla Deshmantha Reddy BJP
Jangaon
1
Kommuri Pratap Reddy
INC
2
Palla Rajeshwar Reddy
BRS
3
Arutla Deshmantha Reddy
BJP
Ghanpur Station
Name of Candidate Party Votes Status
Indira Singapuram INC
Kadiyam Srihari BRS
Gunde Vijaya Rama Rao BJP
Ghanpur Station
1
Indira Singapuram
INC
2
Kadiyam Srihari
BRS
3
Gunde Vijaya Rama Rao
BJP
Palakurthi
Name of Candidate Party Votes Status
Yashaswini Mamidala INC
Dayakar Rao Errabelli BRS
Lega Rammohan Reddy BJP
Palakurthi
1
Yashaswini Mamidala
INC
2
Dayakar Rao Errabelli
BRS
3
Lega Rammohan Reddy
BJP
Dornakal
Name of Candidate Party Votes Status
Jatoth Ram Chander Naik INC
Dharamsoth Redya Naik BRS
Bhukya Sangeetha BJP
Dornakal
1
Jatoth Ram Chander Naik
INC
2
Dharamsoth Redya Naik
BRS
3
Bhukya Sangeetha
BJP
Mahabubabad
Name of Candidate Party Votes Status
Dr Murali Naik Bhukya INC
Banoth Shankar Naik BRS
Hussain Naik Jatothu BJP
Mahabubabad
1
Dr Murali Naik Bhukya
INC
2
Banoth Shankar Naik
BRS
3
Hussain Naik Jatothu
BJP
Narsampet
Name of Candidate Party Votes Status
Donthi Madhava Reddy INC
Peddi Sudarshan Reddy BRS
Kambhampati Prathap Pulla Rao BJP
Narsampet
1
Donthi Madhava Reddy
INC
2
Peddi Sudarshan Reddy
BRS
3
Kambhampati Prathap Pulla Rao
BJP
Parkal
Name of Candidate Party Votes Status
Revuri Prakash Reddy INC
Challa Dharma Reddy BRS
Kali Prasad Rao Pagadala BJP
Parkal
1
Revuri Prakash Reddy
INC
2
Challa Dharma Reddy
BRS
3
Kali Prasad Rao Pagadala
BJP
Warangal West
Name of Candidate Party Votes Status
Naini Rajender Reddy INC
Dasyam Vinay Bhasker BRS
Rao Padma BJP
Warangal West
1
Naini Rajender Reddy
INC
2
Dasyam Vinay Bhasker
BRS
3
Rao Padma
BJP
Warangal East
Name of Candidate Party Votes Status
Konda Surekha INC
Narendar Nannapuneni BRS
Errabelli Pradeep Kumar Rao BJP
Warangal East
1
Konda Surekha
INC
2
Narendar Nannapuneni
BRS
3
Errabelli Pradeep Kumar Rao
BJP
Wardhanapet
Name of Candidate Party Votes Status
KR Naga Raju INC
Aroori Ramesh BRS
Kondeti Shridhar BJP
Wardhanapet
1
KR Naga Raju
INC
2
Aroori Ramesh
BRS
3
Kondeti Shridhar
BJP
Bhupalpalle
Name of Candidate Party Votes Status
Gandra Satyanarayana Rao INC
Gandra Venkata Ramana Reddy BRS
G Keerthi Reddy BJP
Bhupalpalle
1
Gandra Satyanarayana Rao
INC
2
Gandra Venkata Ramana Reddy
BRS
3
G Keerthi Reddy
BJP
Mulug
Name of Candidate Party Votes Status
Danasari Anasuya Seethakka INC
Nagajyothi Bade BRS
Ajmeera Prahalad Naik BJP
Mulug
1
Danasari Anasuya Seethakka
INC
2
Nagajyothi Bade
BRS
3
Ajmeera Prahalad Naik
BJP
Pinapaka
Name of Candidate Party Votes Status
Payam Venkateswarlu INC
Kantha Rao Rega BRS
Podiyam Balaraju BJP
Pinapaka
1
Payam Venkateswarlu
INC
2
Kantha Rao Rega
BRS
3
Podiyam Balaraju
BJP
Yellandu
Name of Candidate Party Votes Status
Koram Kanakaiah INC
Banoth Hari Priya BRS
Dharavath Ravinder Naik BJP
Yellandu
1
Koram Kanakaiah
INC
2
Banoth Hari Priya
BRS
3
Dharavath Ravinder Naik
BJP
Khammam
Name of Candidate Party Votes Status
Tummala Nageswara Rao INC
Ajay Kumar Puvvada BRS
Miriyala Ramakrishna (Jana Sena Party) BJP
Khammam
1
Tummala Nageswara Rao
INC
2
Ajay Kumar Puvvada
BRS
3
Miriyala Ramakrishna (Jana Sena Party)
BJP
Palair
Name of Candidate Party Votes Status
Ponguleti Srinivas Reddy INC
Kandala Upender Reddy BRS
Ravi Kumar Nunna BJP
Palair
1
Ponguleti Srinivas Reddy
INC
2
Kandala Upender Reddy
BRS
3
Ravi Kumar Nunna
BJP
Madhira
Name of Candidate Party Votes Status
Bhatti Vikramarka Mallu INC
Kamal Raju Lingala BRS
Perumallapalli Vijayaraju BJP
Madhira
1
Bhatti Vikramarka Mallu
INC
2
Kamal Raju Lingala
BRS
3
Perumallapalli Vijayaraju
BJP
Wyra
Name of Candidate Party Votes Status
Ramdas Maloth INC
Madanlal Banoth BRS
Tejavath Sampath Naik (Jana Sena Party) BJP
Wyra
1
Ramdas Maloth
INC
2
Madanlal Banoth
BRS
3
Tejavath Sampath Naik (Jana Sena Party)
BJP
Sathupalli
Name of Candidate Party Votes Status
Matta Ragamayee INC
Sandra Venkata Veeraiah BRS
Namburi Ramakingeswara Rao BJP
Sathupalli
1
Matta Ragamayee
INC
2
Sandra Venkata Veeraiah
BRS
3
Namburi Ramakingeswara Rao
BJP
Kothagudem
Name of Candidate Party Votes Status
Kunamneni Sambasiva Rao (Communist Party of India) INC
Vanama Venkateswara Rao BRS
Lakkineni Surendra Rao (Jana Sena Party) BJP
Kothagudem
1
Kunamneni Sambasiva Rao (Communist Party of India)
INC
2
Vanama Venkateswara Rao
BRS
3
Lakkineni Surendra Rao (Jana Sena Party)
BJP
Aswaraopeta
Name of Candidate Party Votes Status
Jare Adinarayana INC
Mecha Nageswara Rao BRS
Muyyaboina Umadevi (Jana Sena Party) BJP
Aswaraopeta
1
Jare Adinarayana
INC
2
Mecha Nageswara Rao
BRS
3
Muyyaboina Umadevi (Jana Sena Party)
BJP
Bhadrachalam
Name of Candidate Party Votes Status
Podem Veeraiah INC
Dr Tellam Venkata Rao BRS
Kunja Dharamrao BJP
Bhadrachalam
1
Podem Veeraiah
INC
2
Dr Tellam Venkata Rao
BRS
3
Kunja Dharamrao
BJP
Join the discussion